A magánnyomozó ára nem határozható meg egy fix összegben, ahogy ez sok más szakterületre is jellemző.
A mennyibe kerül egy magánnyomozó kérdésre a válasz, hogy az ár változó. Ennek oka az ügyek és a rájuk fordított munka sokféleségében rejlik. Egyszerű belátni, hogy például egy párkapcsolati hűtlenség miatti magánnyomozás költségei nagyban eltérnek egy olyan ügytől, ami külföldi utazást és nagy hatósugarú keresést igényel.
Vannak esetek, amikor mindezekre szükség van, hiszen egy eltűnt személy felkutatásának szálai akár külföldre is vezethetnek. Ennek fényében mégis honnan tudhatja valaki, hogy anyagilag megengedheti-e magának egy ilyen szakember segítségét?
A legfontosabb érv a magánnyomozói tevékenység igénybevétele mellett az, hogy az ügyfélnek mennyire fontos az adott eset. A gyakorlat azt mutatja, hogy olykor anyagi nehézségek esetén is igénylik a magánnyomozó munkáját, akár a rokonok, családtagok pénzbeli segítségével. Ez leginkább eltűnt személyek keresésére jellemző, amikor a családtagok kétségbeesetten próbálják a legjobb megoldást megtalálni és a magánnyomozás rendkívül hatékony segítség lehet.
A nyomozás megkezdését természetesen megelőzi egy alapos konzultáció, amikor az ügyfél feltárja az eset részleteit és sikerül körvonalazni, mit is szeretne.
Ekkor a magánnyomozó szakember egy becsült díjkalkulációt tud mondani, ami előreláthatóan az ügy megoldásáig felmerül. Az összeg tudatában az ügyfél eldöntheti, hogy igénybe kívánja-e venni a nyomozást, vagy sem.
Alapvetően azonban egy-egy nyomozás költségei a százezres nagyságrendet is elérhetik. Meglepetés senkit nem fog érni, ugyanis a szakemberek hosszú évek értékes tapasztalatai alapján pontosan látják, melyik ügy milyen eszköztárat vesz igénybe, körülbelül mennyi idő alatt zárható le. Ha ez – az ügy bonyolultsága vagy homályos részletei miatt – előre nehezen látható, ezt is előre vetítik a konzultáció alkalmával.
A magánnyomozás nem feltétlenül magányos szakma, ahogy a köztudatban leginkább szerepel. Ahhoz, hogy a leggyorsabb, legpontosabb eredményt érjék el, csapatmunkára van szükség. Természetesen ez is attól függ, mit szeretne az ügyfél, milyen ügyben keresi meg a magánnyomozót.
Ha például valakinek az életmódbeli szokásait, utazásait, találkozóit szeretné az ügyfél feltérképezni, akkor észrevétlenül szinte lehetetlen egy szakemberrel, önállóan nyomozni. A diszkrét, feltűnésmentes követésnek is megvannak a szabályai, amit a szakemberek rutinosan végeznek, begyűjtve a megfelelő információkat.
A megfigyelt személy azonban autóba ülhet, buszra szállhat, egyedül könnyen szem elől tévesztené a nyomozó. Ilyen esetben mindenképp csapatban dolgoznak, összehangolt, pontos időzítéssel végezve a nyomozást. A különböző adatbázisokhoz való hozzáférés és a célzott információszerzés szintén hatalmas előnye a magánnyomozásnak.
Minden ügy egyedi, azonban az eredményesség hatásfokát növeli a jól szervezett, összehangolt csapatmunka. Érdemes az első konzultáció alkalmával kitérni erre a kérdésre, amennyiben bizonytalan vagy aggályai vannak. A szakember ugyanis az ügy részleteinek ismeretében a leginkább célravezető megoldást fogja ajánlani.
A magánnyomozó irodák az ügyek széles palettáját tudják felmutatni, számos területen nyújtanak segítséget. Ide tartoznak például a párkapcsolati hűtlenség miatti nyomozások, a büntetőügyekhez kapcsolódó bizonyítékok beszerzése, az eltűnt személyek felkutatása, esetleg családfa felderítése miatt indított nyomozás.
Fontos szem előtt tartani, hogy egy magánnyomozó sokkal hatékonyabban tud dolgozni, mivel nincs akkora ügytorlódás, mint a rendőrség esetében. Azonban törvényellenes eszközöket ő sem alkalmazhat. Például hiába szeretné az ügyfél, hogy egy hűtlenségi vagy céges ügyben a nyomozó törje fel a megfigyelt személy leveleit, hallgassa le telefonját, ezt nem lehet megtenni. Az alkalmazott megfigyelési, nyomozási technikákat szigorúan törvény szabályozza, ezeket áthágni bűncselekmény.
A szakember azonban számos olyan kreatív nyomozási technikát alkalmaz, amit az ügyfél nem tudna egyedül megvalósítani. Az árba sok részlet beletartozik, amiről az ügyfél a nyomozás során készített jegyzőkönyvből is tájékozódhat. Kalkulálni kell a járművek használata során felmerülő költségekkel, emellett a nyomozó csapat munkadíjával (eltérő, hány nyomozót igényel az adott ügy). A szakemberek tehát csak olyan nyomozati technikával dolgoznak, ami teljesen jogszerű, így a magánnyomozó ára is ezeket a munkafolyamatokat tartalmazzák.
Az első konzultáció alkalmával, az ügy részleteinek tükrében elég nagy pontossággal meg lehet becsülni a nyomozás során felmerülő költségeket. A díjak kiegyenlítésére minden esetben az árajánlat elfogadása után, tehát a szerződéskötés pillanatában kerül sor.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az előre kalkulált összeg fedezi mindazokat a költségeket, amelyek a végrehajtáshoz szükségesek. Az elvégzett feladatokról, eredményekről a munka során folyamatos tájékoztatást fog kapni az ügyfél. Ebből is látható, hogy a nyomozás milyen eredménnyel halad, valamint a pontosan vezetett jegyzőkönyv egyben bizonyítékként is szolgálhat az adott ügyben.
Bármennyire rutinosak a magánnyomozó szakemberek, minden ügy egyedi, nem lehet teljes részletességgel előre látni a felmerülő költségeket. Ezért felmerülhet a kérdés, hogy lehetnek-e nem várt kiadások az áhított eredmény elérése érdekében?
A magánnyomozás megrendelésekor látni kell, hogy a szakember sok éves tapasztalattal rendelkezik, ami az ügyek megoldási lehetőségeit szinte előrevetíti. A nyomozó a költségek becslésekor bele fogja számolni az ügy megoldásának díjába mindazokat az összegeket, amelyek felmerülhetnek. Tehát az eszközök, módszerek tekintetében nem merülhet fel többletköltség, ezzel a magánnyomozók előre kalkulálnak.
Mégis van olyan eset, amikor a szerződéskötés, díjfizetés és nyomozás után kiderül, esetleg további munkaórákra van szükség. Ilyen előfordulhat megfigyelésnél, amikor a fennmaradó költségeket utólag fizeti meg az ügyfél. Természetesen erről is folyamatosan konzultálnak a magánnyomozóval. Ezt látva az ügyfél eldöntheti, hogy a kalkulált legmagasabb összeggel számolva megrendeli-e a nyomozást.
A választásban mindenképp érdemes szem előtt tartani az adott magánnyomozó szaktudását, tapasztalatát, valamint a hivatalos engedélyeket. A szakembernek rendelkeznie kell hatósági engedéllyel, tagsági viszonnyal valamelyik magánnyomozó szövetségben, illetve a vállalkozás legális működéséhez szükséges engedélyekkel.
Óriási buktató lehet, ha valaki a legolcsóbb megoldást keresi, mert a magánnyomozói piac napjainkban igencsak felduzzadt. Ez viszont magában rejti annak a veszélyét, hogy tapasztalatlan, hivatalos engedéllyel nem rendelkező, esetleg szakmai végzettség nélkül dolgozó irodába botlik az ügyfél. Tehát ha a magánnyomozó ára nagyon olcsó, ott érdemes elgondolkodni, hogy valóban megéri-e vele dolgozni.
Ha pedig többet szeretne megtudni a cégünkről és hogy milyen esetekben tudunk segíteni még Önnek, kövessen minket Facebookon is!
Gyakran Ismételt Kérdések
Hogyan tud segíteni Önnek hűtlenségi ügyekben egy magánnyomozó?
A magánnyomozó bizonyítékokkal alátámasztva tudja igazolni a fél hűtlenségét vagy megbizonyosodhat a hűségéről. A bizonyítás módszereit és eszközeit törvény szabályozza.
Hogyan zajlik a hűtlenség feltérképezése?
A párkapcsolati hűtlenségre alkalmazott leginkább bevált módszer a megfigyelés. De készülhet kép- és hangfelvétel is a megfigyelt személyről a törvényi feltételek betartásával.
Van olyan, hogy egy magánnyomozó visszautasít egy ügyet?
Igen, amennyiben a törvényben felsorolt feltételekbe ütközne a szerződés teljesítése. Például diplomáciai képviseletek tagjait érintené a nyomozás.